Vype racing

Intercontinental Rally 2014

1. místo Dušan Randýsek (Race Full Class)
2. místo Ludvík Pek, Jiří Štěpán
20.01.2014 - 02.02.2014
VYPE racing team vyrazil na letošní Intercontinental rally plný očekávání. Oproti premiérovému loňskému ročníku v silnější sestavě. A přivezl si jedno zlato a dvě stříbra!

Za letošním dobrodružstvím vyrazily za VYPE racing čtyři posádky, z toho jedna servisní. Toyota Land Cruiser s Ludvíkem Pekem za volantem a Jirkou Štěpánem v roli navigátora v kategorii CAR, Artic Cat Wildcat s Dušanem Randýskem v kategorii BUGGY/ATV, Can-Am Bombardier 800 s Pavlem Vyoralem v kategorii QUAD/ATV a servisní vůz Mitsubishi Fuso s posádkou Martin Bilík, Daniel Prokeš, Filip Zeman.

Dušan Randýsek v roce 2013 absolvoval našlapaný závodní rok, sjezdil několik zahraničních rally i domácí seriál OffROAD Maraton. Svůj Artic Cat otestoval a vyladil k plné spokojenosti, což tehdy potvrdil slovy: „Poslední závody na tom stojím jako na rýči a pořád parádně drží. Řekl bych, že jsme na konci jakési evoluce a začíná další, ale myslím, že máme výborné auto.“ Evoluce se udála nejen se strojem, ale celou přípravou. Dušan jel do Afriky s cílem nejen dojet závod, ale také být co nejlepší v absolutním pořadí. Asistenční vůz VYPE racing teamu mu vezl několik beden s náhradními díly na kompletní nový Artic cat. Mohl se tak plně soustředit na jízdu.

Den „D“ přišel prvního února v rozhodující třinácté etapě ze St. Louis do Lac Rose. Cíl této etapy, to je ono místo, pro které jdou všichni závodníci během 14 dnů na dno svých sil. Perou se s technikou, počasím, únavou i dalšími nepředvídatelnými událostmi. Každý, kdo po více než 5 500 km dojede až k Růžovému jezeru, je vítěz. Letos ho nespatřila téměř polovina startujících. Ale Dušan Randýsek ano. A získal dakarské zlato včetně titulu prvního závodníka s buggy, který projel cílem Intercontinental Rally. "Tak jsme to zvládli, dneska jen malá havárka kamionu týmu OSM-GRAFING - překulil se na bok a to odnesla spolujezdkyně Claudia Heske-Birtwhistle štíplou pánví - tak přeji brzké uzdravení. Jinak slušný test letošní Intercontinental Rally. Je z toho výstup čtyř oboustranně popsaných A4 pro změny a vychytávky. Tak se mi ten DAKAR 2015 nějak začíná více pozdávat!“, řekl Dušan všem fanouškům bezprostředně po dojetí do cíle. Jde o skvělý výsledek po všech opravách a zvláště čtyřhodinové penalizaci za nedojedou devátou etapu a odtažení náklaďákem do cíle.

Posádka Toyoty Land Cruiser Ludva Pek a Jiří Štěpán závod dojela ve třídě Lite na zasloužené stříbrné pozici. Po absolvování šesté etapy slavila svůj úspěch právě ve chvíli, kdy Dušan Randýsek prolétl cílem hned po vítězné dánské posádce v kategorii aut.

Pavel Vyoral do té doby závodil jen v bugině a rally jízda na čtyřkolce pro něj byla premiérovou záležitostí. Technické problémy odstartovalo poškození čtyřkolky ve čtvrté etapě, kdy byla použita při záchraně jiného čtyřkolkáře. I když se její stav podařilo dát do pořádku, přihlásily další problémy a odstupoval již jako jediný čtyřkolkář v závodu. Další dva "kolegové" ze Slovenska závod vzdali hned po etapě se zraněným jezdcem. Pavel si tak zapsal cenné zkušenosti a pět dojetých etap. Dodejme, že do cíle Intercontinentall rally zatím nedorazila žádná čtyřkolka a na svého historického vítěze ještě čeká.

Příští rok VYPE racing team vyráží do Afriky potřetí a opět v silnější sestavě. Své zástupce bude mít zřejmě ve všech kategoriích. Spolu s nimi pojede i nejlepší motorkář seriálu OffROAD Maraton 2014. Ten, který ujede za celou letošní sezonu nejvíce kilometrů, získává od VYPE startovné a kompletní servisní zázemí na IR 2014.

Průběh afrického klání najdete v Aktualitách.